Chabo – uroczy karzeł


    Rasę chabo zalicza się do jednych z najmniejszych kur świata, bowiem ich waga nie przekracza 1kg. Ojczyzną tych kur jest daleki wschód a mianowicie Japonia. Można by powiedzieć, iż japońska kultura przyczyniła się do hodowli kur tamtych rejonów, bowiem każdego europejczyka fascynuje tradycja kraju kwitnącej wiśni.
    Krótki, szeroki korpus wpisany w krople wody, Duży grzebień i dzwonki, pionowo sterczący ogon, krótkie grube nogi. Tak najprościej można opisać karzełka japońskiego. Cecha charakterystyczną tych kur jest ogon. Kurom ogon  sterczy ku górze, natomiast w przypadku chabo ogon musi stać pionowo, a końcówki piór winny być zagięte do tyłu. Kury nie posiadają tak długiego ogona, lecz powinien być wyższy o 1/3 długości liczonej od głowy. Dużą role odgrywa postawa ptaka. Ptaki o krótkich nogach, które lekko ciągną po ziemi lotki skrzydeł, są najlepiej oceniane na wystawach i najbardziej preferowane przez hodowców, chociaż kogutów z wysokimi nogami nie należy tak szybko eliminować, ponieważ płodność chabo nie jest zbyt duża ze względu na krótkie nogi koguta. Idealnie w tym przypadku sprawdzają się koguty o nieco wyższych nogach, lecz w tym przypadku część potomstwa rodzi się na nogach wysokich i niskich.
    Chabo nie można porównać z żadna innych rasą. Ptaki posiadają swoje ”życie”. Ze względu na małe rozmiary hodowcy chętnie hodują ta rasę, być może, dlatego, że żywienie tych kur nie należy do szczególnie trudnych, bowiem nie potrzebują zbytnio dużej ilości pokarmu, co nie oznacza, że mogą jeść „byle co”. Pokarm dla tych ptaków musi składać się z pełnowartościowej diety. Chabo nie należą do wybrednych kur pod tym względem. Z chęcią zjadają odpadki z kuchennego stołu, płatki kukurydziane i owsiane, kaszę, ryż, otręby pszenne, ziemniaki, wszelakie warzywa i owoce.
Do podstawowych ziaren zbóż zalicza się parzenica, owies, jęczmień, słonecznik, kukurydza. Nasion oleistych należy podawać ok. 6%, ponieważ ich nadmiar spowoduje biegunkę. Tak sporządzony posiłek z ziaren wzbogacony o mieszankę zielonek jest idealny dla kur. W czasie nocy kury w spokoju zdążą przetrawić całą ilość pokarmu.
Kolejnym atutem tej rasy jest pomieszczenie hodowlane. Rasa Chabo zadowoli się każdym przeznaczonej dla niej skrawkiem. Woliery nie musza być duże, jak w stosunku do innych gatunków. Ważne, aby podłoże było odpowiednie suche. Wióry lub żwir najlepiej sprawdzają się, ponieważ ptaki o niskich nogach i ze skrzydłami, które lekko ciągną po ziemie, nie będą ich sobie brudzić a odchody będą zawijać się w grube wióry, natomiast żwir nie tylko nie będzie brudził piór, ale tez kury będą korzystać z kąpieli.
    Chabo cieszy się dużą ilością odmian barwnych. Wyróżnia się kolory takie jak; białe, czarne, białe z czarnym ogonem, złote, pszeniczne, jastrzebiate, srebrne, pomarańczowe, czerwone, żółte, porcelanowe itp. Upierzenie może przybrać postać lokowaną, jedwabistą lub najbardziej popularną, czyli gładką.
Kreator strony - przetestuj