Feniks - Kurza Arystokracja

    Feniksy są idealną rasa, która ożywi nasz ogród. Chociaż to tylko teoretyczne słowa, bo w praktyce psa nie oduczy się szczekania, a kury nie oduczy się grzebania, to mimo tego ludzie coraz częściej zasiedlają swoje ogrody ptakami.  Rasa ta należy to grupy długoogoniastych, dlatego też żywienie musi być odpowiednie, co do potrzeb organizmu. Nie wymagają natomiast specjalnego pożywienie. Zadowolić się mogą odpadkami kuchennymi, płatkami kukurydzianymi, otrębami pszennymi, kaszą, ryżem, makaronem itp. Oprócz podstawowej mieszanki ziaren(pszenica, jęczmień, owies, kukurydza) niezbędne jest w przypadku tej rasy podawanie do tej mieszanki, nasion oleistych (czarny słonecznik) w ilości ok. 6% ogólnej porcji. Stosować można również nasiona rzepaku, jednak podanie zbyt dużej dawki, może wywołać niepotrzebną biegunkę. Tak sporządzona kolacja spokojnie wystarczy, aby ptak był najedzony całą noc oraz miał czas, aby ją strawić. Nasiona oleiste maja ogromny wpływ na długie pióra koguta, bowiem nadają połysk piór, co poprawia wizerunek ptaka oraz jego zdrowie. Dobrym środkiem jest również podawanie od czasu do czasu zsiadłego mleka.
    Pomieszczenie hodowlane dla feniksów musi być wolne od ostrych krawędzi czy zaczepów, ponieważ kogut zahaczając będzie sobie niszczył ogon. Żerdka musi być usadowiona na takiej wysokości, aby ogon koguta mógł swobodnie opadać nie dotykając podłoża ani nie załamując się. Jako podłoże najlepiej zastosować wióry, ale piasek też nie jest złym rozwiązaniem. Wielkość woliery nie musi być dokładnie określona, bo wiadomo, że im większa tym lepsza. Ptaki długoogoniaste są niezłymi lotnikami. Wbrew temu, co ludzie myślą, to widok koguta na piętrowym budynku nie powinno dziwić. Jednak takie incydenty zdarzają się rzadko. Dlatego przy małej powierzchni ogrodu, ptaki znudzone codziennym otoczeniem wyruszą na żer lub krótki spoczynek do sąsiada.
    Spotyka się pięć odmian barwnych tj. dzika, złocistoszyja, pomarańczowoszyja, srebrzystoszyja, biała oraz czarna. Ta ostatnia występuje tylko w formie miniaturowej. 
    Atrybutami tej rasy to duma w przypadku koguta, natomiast samicy, jak to każdej płci pięknej przypada to wdzięk...
Kreator strony - przetestuj